Veteriner Hekim Girişi

Apartmanda Köpek Beslemek

APARTMANDA KÖPEK BESLEMEK 

Maalesef 2-3 tane çocuğu olan bir ailenin yada yeni bebeği olan bir ailenin çocukları tepenizde koşar oynar merdivenlerde gürültü eder yada gece yarısı basbas bağırarak uyanırsa buna komşuluk adına katlanılır yada hiç bir mahkeme, çocuklu aile apartmanda oturamaz diye bir karar vermez , yasada yada yargıtay kararlarında bu tür konularda karar çıkmaz ama siz kedi köpek besleyemezsiniz. Bu kanunlarda birkaç hayvan sevmezin maalesef işine gelmiş olur.
Evet bilindiği üzere eğer apartmanda “köpek beslenemez” ifadesi altında, bir yönetim kararı önceden alınmış ise, ve siz bu karara rağmen, bu daireyi kiralar veya satın alırsanız, bir tür yasayı ihlal etmiş durumuna düşersiniz.  

Fakat yönetiminde bu kararı içermeyen dairelerde oturuyorsanız,, köpeğinizin sosyal uyumlulukla ilgili tüm sorumluluklarını yerine getirdiğiniz halde, sırf köpeğinizden korktuğu için sizi sonradan şikayet etmeye kalkan biri için, köpeğinizin havlaması konusunda sizi itham ediyor ise, gürültü tespiti yaptırtabilirsiniz. En kuvvetli köpek havlamaları bile, bir elektrik süpürgesinin çıkardığı sesten bile daha azdır. 
Ayrıca, şu türde de bir savunma yapılabilir:
Size dava açılırsa Kat mülkiyeti kanununun Yönetim planına ilişkin 28. inci maddesi gereğince dava açılacaktır
Kat mülkiyeti Kanunu'nun Yönetim Planına ilişkin 28. ci maddesi uyarınca, apartman yönetim planı, “binanın yönetim tarzını”, binanın kullanma ve maksat şeklini, yönetici ve denetici'nin alacakları ücreti, yönetime ait diğer husuları düzenler.
Apartman dairesinde ev hayvanı olarak kedi/ köpek besleme yasağı kanunun saydığı bu noktalardan hangisinin kapsamına girmektedir? Hiçbirine..Bir kimsenin oturduğu apartman dairesinde ticari amaç gütmeksizin tamamen ev hayvanı olarak köpek kedi beslemesinin “ binanın yönetim tarzı” yani binanın kullanma maksat ve şekli ile ne ilgisi var?
Apartmanın ortak alanlarında ( bahçesinde, kat boşluklarında, vs.) kedi köpek beslenmesi yasaklanabilir, bu madde 28 'in kapsamına girer. Fakat bağımsız bölümlerde, “evin içi”,hayvan besleme yasağı yönetim planına konulamayacak bir hükümdür. Yazılsa bile geçersiz sayılması gereken bir hükümdür.
Ancak şunu unutmayınız ki; bir havyan sahibi olarak sorumlululuklarınızın neler olduğunu bilmelisiniz. Eğer hayvan sahibi olarak hayvanlarımızı insanların bulunduğu ortamda yaşatma zorunluluğumuz var ise ileride çıkabilecek problemlere karşı, kendimizi savunabilmemiz için, bazı noktalara dikkat etmeliyiz:
Eğer büyük bir köpek türü besleyecekseniz, lütfen mantıklı olunuz. Bu tür köpeklerin, sürekli enerjisini harcamaya ihtiyacı vardır. Antreman yapmaya ihtiyaçları vardır. Enerjisini boşaltamayan köpek, sürekli huzursuzluk çıkartacak, olur olmaz seslere havlayacaktır. Günde en az 2'er saat gezdirmeniz ve aktif oynamanız gerekir ki, zaman zaman bu süre bile, Rothweiller, german sheppard,doberman gibi köpeklere yetmeyecektir.
Köpeklerinizin itaat eğitimlerini, en küçük yaşlardan itibaren vermeye başlayabilirsiniz. Örn Anneden ayrılan 2- 3 aylık köpekler bile ilk etapta ne dediğinizi anlamasalar bile, sizin ses tonunuzun, yumuşaklığına ve sertliğine alışacak, sizin vücut dilinizi çözmeye başlayacaktır. Bu da ileri ki dönemlerde, aranızdaki dialoğu kuvvetlendirecektir.